Αρχαία Ελληνικά (Α1)

Γεια σας παιδιά! Καθώς σιγά-σιγά τελειώνουμε με τις πολύ ωραίες εργασίες που μου στέλνετε για το etwinning, ας ξεσκουριάσουμε αυτά που μάθαμε στο μάθημα των αρχαίων ελληνικών. Θα ξεκινήσουμε με τις δευτερεύουσες ειδικές προτάσεις. Συμβουλευτείτε τον πίνακα που σας είχα δώσει ή το βιβλίο του συντακτικού και απαντήστε σ’ αυτό το σύντομο κουίζ. Οι απαντήσεις θα γίνονται δεκτές μέχρι τη Δευτέρα 6/4/20.

Ενημέρωση 7/4/20

Πολύ ωραία! Ας θυμηθούμε και τις δευτερεύουσες ενδοιαστικές προτάσεις. Συμβουλευτείτε και πάλι τον πίνακα και απαντήστε σ’ αυτό το κουίζ . Οι απαντήσεις θα γίνονται δεκτές μέχρι την Πέμπτη 9/4/20.

Ενημέρωση 8/4/20

Λίγες οδηγίες για το μάθημα της Παρασκευής (10/04). Καθώς θα αρχίσουμε μια επανάληψη στα κείμενα που έχουμε μελετήσει μέχρι τις 10/03, θέλω να ξανακοιτάξετε το πρώτο απόσπασμα των Ελληνικών του Ξενοφώντα (Βιβλίο 2, Κεφάλαιο 1, παράγραφοι 16-23) από τη μετάφραση της συντακτικής ομάδας (λεπτό γαλάζιο βιβλίο με μεταφράσεις, σελ. 3-7 – αυτό το βιβλίο θα χρειαστούμε και την Παρασκευή). Στις παραγράφους αυτές ο Ξενοφώντας αφηγείται το τέλος του Πελοποννησιακού Πολέμου. Καθώς το διαβάζετε, αναλογιστείτε αυτήν την ερώτηση (θα τη συζητήσουμε προφορικά στην τηλεδιάσκεψη):

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς οι Αθηναίοι, που ήταν έμπειροι ναυτικοί, νικήθηκαν από τους Πελοποννήσιους;

Ενημέρωση 11/4/20

Αυτή είναι η τελευταία ενημέρωση πριν από τις διακοπές του Πάσχα. Κατά τη διάρκεια των διακοπών τα καθήκοντά σας είναι οι εργασίες που σας ανέθεσα στην τηλεδιάσκεψη πάνω στα Ελληνικά του Ξενοφώντα (βιβλίο 2, κεφάλαιο 1, παράγραφοι 16-32) και δύο επιπλέον σύντομα κουίζ που ετοίμασα στις δευτερεύουσες προτάσεις (κάποιοι μου χρωστάτε και και το κουίζ στις ενδοιαστικές προτάσεις):

Πλάγιες Ερωτηματικές

Δευτερεύουσες επιρρηματικές

Καλή Ανάσταση!

Ενημέρωση 27/4/20

Παίξτε το παρακάτω παιχνίδι για να δείτε αν θυμάστε καλά την αφήγηση του Ξενοφώντα για την ήττα στους Αιγός Ποταμούς. Στο παιχνίδι αρχικά εμφανίζονται όλες οι πληροφορίες που πρέπει να ξέρετε. Στη συνέχεια πρέπει να σύρετε κάθε λέξη πάνω στη σωστή απάντηση:

Παιχνίδι επανάληψης (ελληνικά 2.1.16-32)

Ενημέρωση 28/4/20

Ανοίξτε τη γραμματική στη σελίδα 202 και στη συνέχεια κάντε αυτήν την ηλεκτρονική άσκηση: συνηρημένα σε -έω

(αν μπορέσετε, στείλτε φωτογραφία της άσκησης, αφού την κάνετε)

Επίσης, παίξτε αυτό το παιχνίδι λεξιλογίου. Αναφέρετε στις παραγράφους 2.2.1-2 που κάναμε στην τηλεδιάσκεψη: ελληνικά 2.2.1-2

30/4/2020
Συμβουλευτείτε το σχολικό βιβλίο ή αυτήν την παρουσίαση και στη συνέχεια απαντήστε σε αυτό το εύκολο  κουίζ.

05/05/2020

Απαντήστε σε αυτές τις ερωτήσεις (αναφέρονται στην παράγραφο των ελληνικών 2.2.3, σελ. 63 του σχολικού βιβλίου).

13/5/2020

Αυτοί οι σύνδεσμοι μας διδάσκουν με διασκεδαστικό τρόπο τους αρχικούς χρόνους αρκετών ρημάτων:

λέγω

βούλομαι