Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Λυκείου -(Γ1)

-Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄Λυκείου (Γ1)-
Παιδιά εύχομαι να είστε όλοι καλά και να μην έχετε χάσει τη ζωντάνια σας. Σας έχω λίγη δουλίτσα για να τονωθείτε. Θέλω να μέχρι την επόμενη Πέμπτη 26-3 να μου στείλετε στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο την παρακάτω Έκθεση.

ΘΕΜΑ

Με αφορμή τη συζήτηση που έγινε στη τάξη σας για την κακεντρέχεια που χαρακτηρίζει τον σύγχρονο άνθρωπο να γράψετε ένα άρθρο που θα δημοσιευτεί στην ιστοσελίδα του σχολείου σας, στο οποίο θα παρουσιάσετε τους παράγοντες που ωθούν στην υιοθέτηση της συγκεκριμένης συμπεριφοράς και τους τρόπους με τους οποίους , κατά τη γνώμη σας, ο άνθρωπος θα μπορέσει να ξαναγαπήσει τον συνάνθρωπό του.(300-350 λέξεις)

ΥΓ: Θα στείλω προσωπικά στον καθένα την  έκθεση που γράψατε στο σχολείο διορθωμένη.
ΚΟΛΙΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

Ενημέρωση 29/3/2020

Αφού διαβάσετε το κείμενο  «Η αναλφάβητη» σελ 66-67  από το βιβλίο « Εμείς και οι άλλοι» πατώντας ΕΔΩ να απαντήσετε  στην εξής ερώτηση :

Αξιοποιώντας τα στοιχεία του κειμένου να παρουσιάσετε το πρόβλημα που ταλανίζει   την ουγγρικής καταγωγής Αγκότα Κριστόφ στο αυτοβιογραφικό της αφήγημα και τον τρόπο που τονίζει την επίδραση του στη ζωή της. (150-200 λέξεις)

Την  απάντηση  θα την στείλετε στο email μου kakolia69@yahoo.gr, μέχρι το Σάββατο 4/4/2020

Ενημέρωση  5/4/20

Αφού διαβάσετε το κείμενο  «Εικονικός κόσμος, πραγματικές συμπεριφορές» από το  «Εμείς και οι άλλοι…» Neoelliniki-Glossa_G-Lykeiou_Fakelos-Ylikou_Diktya-Keimenon,   να απαντήσετε το φύλλο εργασίας που ακολουθεί:

ΦΥΛΛΟ+ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΕΙΚΟΝΙΚΟΣ+ΚΟΣΜΟΣ-ΣΕΛ13

Την  απάντηση  θα την στείλετε στο email μου kakolia69@yahoo.gr, μέχρι το Σάββατο 11/4/2020

Ενημέρωση 25/4/2020

Χρόνια Πολλά σε όλες και όλους.

Σας εύχομαι Κάθε Επιτυχία!

Ελπίζω  να είστε καλά και έτοιμοι για τη συνέχεια των διαδικτυακών μας συναντήσεων.

Αφού διαβάσετε το κείμενο «Brain Drain-H Ελλάδα ξαναγίνεται κόσμος»

ΔΙΚΤΥΟ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ΣΕΛ. 82-83 να απαντήσετε στην  ερώτηση που ακολουθεί πατώντας Brain Drain-ΕΡΩΤΗΣΗ ΛΕΞΙΛΟΓΙΚΗ ΣΕΛ 82

Τις απαντήσεις να τις στείλετε στο email μου μέχρι Τετάρτη 29/4/20

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ 30/4/20

Α. ΘΕΜΑ ΕΚΘΕΣΗΣ- ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ

Στην ηµερίδα που διοργανώνει το σχολείο σας µε θέµα «Μετανάστευση των Νεοελλήνων» να παρουσιάσετε σε µια οµιλία σας (400 περίπου λέξεων) τους παράγοντες, οι οποίοι ωθούν ειδικά τους νέους στη µετανάστευση. Στη συνέχεια να εντοπίσετε τους τρόπους µε τους οποίους µπορούν να ενισχυθούν οι επαγγελµατικές προοπτικές µε σκοπό την παραµονή τους

Τις απαντήσεις μπορείτε να τις στείλετε μέχρι την Δευτέρα 3-5-20

Β. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Υπερώον- Οι εμπρηστές και εσύ

Πέρασαν το γεφύρι σκιώδεις
μέσα στο φεγγαρόφωτο.
Τέσσερις ήταν.
Κάτι κρατούσαν στα χέρια τους. Σε λίγο
λαμπάδιασε το δάσος.
Εσύ καμιά σχέση δεν είχες
με τούς εμπρηστές.
Μονάχα πού δεν τούς μαρτύρησες.
Άλλωστε, πώς; Αφού μες στο σκοτάδι
δεν είχαν καν διακρίνει
ούτε το πρόσωπο σου.

Γιάννης Ρίτσος

Ποιο είναι το θέμα του ποιήματος ; Να το σχολιάσετε  λαμβάνοντας υπόψη και τους κειμενικούς δείκτες .