Posted by marlyk On December - 18 - 2019

Η τρίτη τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε  πολυήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Ιταλία από 10 έως 15 Δεκεμβρίου 2019. Κατά τη διάρκεια της εκδρομής οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν αρχικά την πρωτεύουσα της Ιταλίας και να έρθουν σε επαφή τόσο με τον αρχαίο ρωμαϊκό πολιτισμό (Κολοσσαίο, Παλατίνος λόφος, Φόρουμ, Πάνθεον) όσο και με μνημεία από τον Μεσαίωνα και την Αναγέννηση. Επισκέφτηκαν το Βατικανό και τα μουσείου του, τον ναό του Αγίου Πέτρου, αλλά και σύγχρονες γωνιές της Ρώμης όπως την περιοχή του Τραστέβερε γύρω από τον Τίβερη. Στην συνέχεια ταξίδεψαν στην πόλη Σιέννα και αφιέρωσαν δύο μέρες στην πιο αντιπροσωπευτική πόλη της Αναγέννησης, τη Φλωρεντία. Εκεί ξεναγήθηκαν στο μουσείο Uffizzi, στο Duomo και στις χριστουγεννιάτικες υπαίθριες αγορές της πόλης. Τελικός προορισμός ήταν το Μιλάνο. Η εκδρομή έδωσε στους μαθητές την ευκαιρία να προσεγγίσουν βιωματικά ζητήματα αρχαίας και νεώτερης ιστορίας, αρχιτεκτονικής, ιστορίας τέχνης και να κατανοήσουν την κοινή ευρωπαϊκή μας ταυτότητα. Τα παιδιά συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί Λυκάρτση Μαρία, Μάσιου Ελένη, Στεφανίδης Βασίλης.