Posted by marlyk On May - 13 - 2018

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Εικονική Επιχείρηση” του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων το ΓΕ.Λ. Ασσήρου συμμετείχε στην μαθητική εμπορική έκθεση, που έλαβε χώρα στο Mediterranean Cosmos στις 27 Απριλίου 2018. Η μαθητική επιχείρηση του σχολείου μας Carpe Diem διαγωνίστηκε ανάμεσα σε 37 Γυμνάσια και Λύκεια από όλη την Ελλάδα. Στην έκθεση παρουσιάστηκαν καινοτόμα προϊόντα και υπηρεσίες που δημιούργησαν μαθητές, που συμμετείχαν στο διεθνές πρόγραμμα Junior Achievement/ Greece. Η συμμετοχή των μαθητών μας, που παρουσίασαν χειροποίητα κεριά σε τρεις διαφορετικές σειρές συνδέοντας το προϊόν με τον τουρισμό, έδωσε στα παιδιά μια μοναδική ευκαιρία ενεργητικής μάθησης, καθώς μυήθηκαν βιωματικά στις αρχές της επιχειρηματικότητας. Η σύνταξη επιχειρηματικού πλάνου, ο καταμερισμός ρόλων/αρμοδιοτήτων, ο σχεδιασμός του προϊόντος και η παραγωγή του, η προώθηση, η πώληση και το πιθανό οικονομικό  κέρδος υλοποιήθηκαν μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα συνδέοντας το σχολείο με την αληθινή ζωή, τομέα στον οποίο υστερεί διαχρονικά η ελληνική δημόσια εκπαίδευση. Η χαρά της δημιουργίας, η ενίσχυση των κοινωνικών δεξιοτήτων, η επαφή με άλλα σχολεία και η μύηση στον κόσμο των επιχειρήσεων σημειώθηκαν στον απολογισμό αυτού του προγράμματος, που υλοποίησαν μαθητές και μαθήτριες της Α’ τάξης με την καθοδήγηση της φιλολόγου τους Νατάσας Φακετοπούλου και της διευθύντριας Μαρίας Λυκάρτση.