Posted by marlyk On December - 31 - 2018

Από το σχολικό έτος 2018-19  θα λειτουργήσει στο σχολείο μας Όμιλος Φιλαναγνωσίας με  υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Νατάσα Φακετοπούλου. Το θέμα του πολιτιστικού προγράμματος που θα πλαισιώσει για φέτος με δράσεις τον Όμιλο Φιλαναγνωσίας είναι “Η Θεσσαλονίκη μου μέσα από βιβλία”. Πρώτο βιβλίο που θα διαβαστεί από μαθητές και μαθήτριες του ομίλου είναι το ιστορικό μυθιστόρημα της Σοφίας Βόικου “Ψίθυροι του Βαρδάρη” με θέμα ιστορίες Εβραίων, Οθωμανών και Χριστιανών στην πολυπολιτισμική Θεσσαλονίκη των αρχών του 20ου αιώνα. Το πρόγραμμα φιλαναγνωσίας του σχολείου μας ενισχύεται από τη δημιουργία μιας αίθουσας αναγνωστηρίου στο ΓΕΛ Ασσήρου, που δημιουργήθηκε με την εθελοντική εργασία μαθητών-τριών της Β΄τάξης. Ευχαριστούμε το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τον εξοπλισμό της αίθουσας σε καρέκλες και τις εκδόσεις Ψυχογιός για τη δωρεά λογοτεχνικών βιβλίων.