Posted by marlyk On April - 15 - 2019

Με αφορμή την ανακοίνωση του προγράμματος των πανελλαδικών εξετάσεων τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2019 στις 6 το απόγευμα ο κ. Αναστάσιος Κουφοκώτσιος από την ΠΥΞΙΔΑ υλοποίησε ενημερωτική συνάντηση για τους γονείς του σχολείου μας (καθώς και των Γυμνασίων Ασσήρου και Λαχανά) με θέμα τη διαχείριση του άγχους. Οι γονείς που συμμετείχαν είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και να προβληματιστούν γύρω από το γονεϊκό ρόλο στη διαχείριση του άγχους των εξετάσεων και γενικότερα στρεσογόνων καταστάσεων που αφορούν τα παιδιά και τους ίδιους. Της συνάντησης με τους γονείς προηγήθηκαν δύο βιωματικά εργαστήρια των μαθητών της Γ’ Λυκείου με την κ. Κυριακίδου και τον κ. Κουφοκώτσιο. Ευχαριστούμε και από δω την ΠΥΞΙΔΑ, που είναι δίπλα στο σχολείο μας και συμβάλλει αποφασιστικά στον τομέα της πρόληψης και της ενίσχυσης της ψυχικής υγείας των μαθητών μας.