Posted by marlyk On April - 27 - 2019

Από τις 11 έως τις 14 Απριλίου 2019 το ΓΕΛ Ασσήρου υλοποίησε πολυήμερη εκδρομή για τις Α’ και Β’ τάξεις στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος σπουδών. Οι μαθητές επισκέφτηκαν την πόλη των Ιωαννίνων, τα Ζαγοροχώρια και το Μέτσοβο. Αναλυτικά την Πέμπτη 11 Απριλίου η εκδρομή ξεκίνησε με ξενάγηση στο κάστρο των Ιωαννίνων και επίσκεψη στο μουσείο αργυροτεχνίας στο Ιτς Καλέ, ένα θεματικό μουσείο γύρω από την ηπειρώτικη αργυροτεχνία με παράδοση αιώνων στα Ιωάννινα. Στη συνέχεια περάσαμε με καραβάκι στο Νησάκι των Ιωαννίνων για επίσκεψη στο σπίτι όπου δολοφονήθηκε ο Αλή Πασάς και στη Μονή Αγίου Νικολάου Φιλανθρωπηνών, το σημαντικότερο μεταβυζαντινό μοναστήρι των Ιωαννίνων. Την Παρασκευή 12 Απριλίου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης “Θεόδωρος Παπαγιάννης” στο Ελληνικό Ιωαννίνων, ένα μουσείο μοναδικό στο είδος του, καθώς τα γλυπτά του Παπαγιάννη παρουσιάζουν με πολύ ιδιαίτερη τεχνική τον ξενιτεμένο, τον ευεργέτη, τον πνευματικό άνθρωπο, την Ηπειρώτισσα μάνα, το βοσκό, το ψωμί και κυρίως τη μάθηση. Αξίζει να σημειωθεί ότι το μουσείο φιλοξενείται στο χώρο ενός παλιού δημοτικού σχολείου. Στο σπήλαιο του Περάματος οι μαθητές ανέσυραν γνώσεις από το μάθημα της Γεωλογίας και περιηγήθηκαν σε όλο το προσβάσιμο για τους επισκέπτες κομμάτι του σπηλαίου. Ακολούθησε επίσκεψη στο Τζαμί του Ασλάν Πασά. Η επόμενη μέρα ήταν αφιερωμένη στα Ζαγοροχώρια και ξεκίνησε με μια ξενάγηση στο Στρατιωτικό Μουσείο στο Καλπάκι, ένα ζωντανό μάθημα ιστορίας δίπλα στα ελληνοαλβανικά σύνορα, όπου οι ελληνικές δυνάμεις κατόρθωσαν να συντρίψουν εκείνες του Μουσολίνι κατά την πρώτη φάση του ελληνοιταλικού πολέμου του 1940-41. Αμέσως μετά οι μαθητές επισκέφτηκαν το διάσημο πέτρινο μονότοξο γεφύρι του Κόκκορη και έπειτα το χωριό Μονοδέντρι στο κεντρικό Ζαγόρι. Εκεί έγινε πεζοπορία μέχρι το μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής, που ξεκίνησε με συνομιλία με τον αγιογράφο π. Ηλία και ολοκληρώθηκε με τη θέα από ψηλά στη χαράδρα του Βίκου. Στο Μονοδέντρι επισκεφτήκαμε το Ίδρυμα της Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής, που φιλοξενούσε έκθεση φωτογραφίας του ποιητή Γιώργου Σεφέρη. Την τελευταία μέρα της εκδρομής το σχολείο επισκέφτηκε το Μουσείο Ελληνικής Ιστορίας κέρινων ομοιωμάτων του Παύλου Βρέλλη, το αρχαίο θέατρο στη Δωδώνη και την Πινακοθήκη Αβέρωφ στο Μέτσοβο.