Posted by marlyk On May - 28 - 2019

Στο πλαίσιο του εγκεκριμένου προγράμματος Erasmus+ KA1 “A school in progress” που υλοποιεί το σχολείο μας, την Τρίτη 21 / 5/ 2019 διοργανώθηκε ανοιχτή ημερίδα διάχυσης αποτελεσμάτων του πρώτου έτους του σχεδίου. Την εκδήλωση χαιρέτισαν η συντονίστρια εκπαίδευσης 2ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας κ. Όλγα Βασιλειάδου και ο πρόεδρος της Ε’ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης κ. Χρήστος Βαϊτσίδης. Το θέμα της ημερίδας ήταν “Οικονομική Κρίση και Εκπαιδευτικά Συστήματα”. Ο κ. Παντελής Σαμψώνογλου παρουσίασε το εκπαιδευτικό σύστημα της Ιρλανδίας και την εμπειρία του από επισκέψεις σχολείων στο Δουβλίνο και το Λίμερικ, η κ. Όλγα Αλεξανδρίδου μίλησε για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής στην Πορτογαλία και την εμπειρία της από την πρώτη της κινητικότητα Erasmus, ενώ η διευθύντρια του σχολείου κ. Μαρία Λυκάρτση συνέκρινε τα εκπαιδευτικά συστήματα χωρών που αντιμετώπισαν οικονομική κρίση σε σχέση με αυτό της Ελλάδας. Αναλυτικά υλικό από κάθε εισηγησή θα ανέβει στον ιστότοπο του σχεδίου https://aschoolinprogress.weebly.com/ που είναι υπό κατασκευή.