Posted by marlyk On November - 9 - 2019

Την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2019 στο χώρο του σχολείου έγινε δίωρη ενημέρωση για την προστασία από τους σεισμούς και τη διαχείριση έκτακτων περιστατικών.

Συγκεκριμένα οι κ.κ. Βλασίδης, Θωμάς και Ιωαννίδης από το Εθελοντικό Σώμα Ελλήνων Πυροσβεστών Αναδασωτών (Ε.Σ.Ε.Π.Α.) Λαγκαδά ενημέρωσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου και του Λυκείου Ασσήρου για το  φαινόμενο του σεισμού και τα μέτρα αντισεισμικής προστασίας που οφείλουμε να τηρούμε τόσο κατά τη διάρκεια του σεισμού όσο και αμέσως μετά. Τι πρέπει να κάνουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί, αν ο σεισμός μας βρει σε ώρα μαθήματος, αναπτύχθηκε διεξοδικά. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν βίντεο, να ενημερωθούν για τα αίτια του σεισμού και το σεισμικό ιστορικό της περιοχής μας και να υποβάλουν στο τέλος τις ερωτήσεις τους.

Την ενημέρωση ακολούθησε η πρώτη βιωματική άσκηση ετοιμότητας για σεισμό την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου, οπότε και ακολουθήθηκε πιστά το σχέδιο εκκένωσης του σχολείου.