Posted by marlyk On March - 6 - 2020

Κατά τη διάρκεια της φετινής εβδομάδας κατά της σχολικής βίας (2-6/3/2020) στο Γενικό Λύκειο Ασσήρου προβλήθηκε την Τρίτη 3/2 η ταινία “Regret”. Πρόκειται για ολλανδική παραγωγή του 2013 που στην Ελλάδα προβλήθηκε με τον τίτλο “Συγγνώμη” και απέσπασε το Ευρωπαικό Βραβείο Νεανικού Κοινού. Θέμα της ταινίας είναι ο σχολικός εκφοβισμός εντός της κοινότητας και οι τραγικές διαστάσεις που μπορεί να πάρει στη ζωή του θύματος όσο μένει απαρατήρητος από εκπαιδευτικούς και μαθητές. Την Παρασκευή 6/3, Πανελλήνια Ημέρα εναντίον του σχολικού εκφοβισμού, στα τμήματα της Α’ τάξης υλοποιήθηκε παρέμβασημε  θέμα “Εκφοβισμος στον φυσικο και διαδικτυακό χώρο”από τονκοινωνικό λειτουργό  κ. Παυλίδη Παύλο, τον οποίο και ευχαριστούμε.