Posted by marlyk On February - 10 - 2021

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021- Μια μεγάλη γιορτή με κεντρικό μήνυμα

“Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο”.

Περισσότερες από 160 χώρες εόρτασαν στις 9 Φεβρουαρίου την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου με κεντρικό μήνυμα «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο».  Η ημέρα αυτή εορτάστηκε για να μας δώσει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνήσουμε το ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.  Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου αποσκοπεί όχι μόνο στο να δημιουργήσει ένα ασφαλέστερο διαδίκτυο, αλλά και ένα καλύτερο διαδίκτυο, όπου όλοι έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, με σεβασμό, με κριτική σκέψη και δημιουργικά.

Το σχολείο μας είχε τη χαρά να λάβει μέρος στις εκδηλώσεις αυτής της ξεχωριστής μέρας, καθώς το τμήμα Β2 παρακολούθησε εξ αποστάσεως την διαδικτυακή γιορτή που οργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Η εκδήλωση, που είχε διάρκεια μία ώρα, περιλάμβανε σύντομες ομιλίες γύρω από τα θέματα που έχουν γίνει μέρος της καθημερινότητας των μαθητών, όπως είναι η τηλεκπαίδευση με όλους τους κινδύνους αλλά και τις προοπτικές της, το ζήτημα της υπερβολικής ενασχόλησης με το διαδίκτυο λόγω πανδημίας, ο εκφοβισμός στο διαδίκτυο αλλά και η ανάγκη δημιουργίας υπεύθυνων ψηφιακών πολιτών. Ανάμεσα στους πολύ σημαντικούς καλεσμένους, οι μαθητές ξεχώρισαν τις πολύ ζεστές κι ενθαρρυντικέ σκέψεις που μοιράστηκαν πάνω στους παραπάνω προβληματισμούς ο ηθοποιός Μάριος Αθανασίου και η ερμηνεύτρια Νατάσα Μποφίλιου.