Posted by admin On March - 9 - 2024

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας της γυναίκας μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου πραγματοποίησαν δράσεις.

Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας εορτάζεται στις 8 Μαρτίου κάθε χρόνο ως ημέρα μνήμης των αγώνων του κινήματος για τα δικαιώματα των γυναικών.

Η 8η Μαρτίου προτάθηκε από τη Διεθνή Διάσκεψη Εργαζόμενων Γυναικών του 1910 στην Κοπεγχάγη, ώστε να καθιερωθεί ως η «Διεθνής Ημέρα της Γυναίκας». Την πρόταση κατέθεσε η Γερμανίδα Clara Zetkin, βρίσκοντας θετική ανταπόκριση από το σύνολο των παρευρισκόμενων γυναικών.

Η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας γιορτάζεται στις 8 Μαρτίου κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο, ενώ πολλές χώρες έχουν τις δικές τους σχετικές παραδόσεις. Για παράδειγμα, στην Ιταλία δίνονται στις γυναίκες μπουκέτα με κίτρινα λουλούδια μιμόζας.