Posted by marlyk On December - 9 - 2017

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου το σχολείο μας επισκέφτηκε ο εκπρόσωπος του ΚΕΣΥΠ (Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού) Λαγκαδά κ. Κωνσταντίνος Μανωλόπουλος. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν γύρω από τις αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα και να συζητήσουν θέματα σχετικά με τις σπουδές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, τα επαγγέλματα και την αγορά εργασίας, καθώς και για άλλες εναλλακτικές επιλογές που έχουν μετά το λύκειο. Από τη συζήτησε αναδείχτηκε η έλλειψη του μαθήματος του επαγγελματικού προσανατολισμού στο λύκειο, μια και το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγάλο και ο χρόνος που διατέθηκε για κάθε τάξη μη επαρκής. Προγραμματίστηκε έτσι μια επιμορφωτική ημερίδα στους προσεχείς μήνες, που θα συμπεριλαμβάνει και τους γονείς εκτός από μαθητές και εκπαιδευτικούς.