Posted by marlyk On February - 15 - 2018

Την Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου 2018 η περιβαλλοντική ομάδα του ΓΕΛ Ασσήρου, που υλοποιεί το πρόγραμμα “Το περιβάλλον ως αφήγηση” μαζί με τους εκπαιδευτικούς Βασιλειάδη Πρόδρομο και Λυκάρτση Μαρία είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το πρόγραμμα “Θεσσαλονίκη, Βιώσιμη Πόλη” του ΚΠΕ Ελευθερίου-Κορδελιού. Το πρόγραμμα, που αντιλαμβάνεται τις πόλεις ως ένα ανοιχτό βιβλίο για μελέτη και ερμηνεία, είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να ανακαλύψουν μόνοι τους γνώσεις  και πληροφορίες για την πόλη της Θεσσαλονίκης και να αξιολογήσουν με κριτική ματιά τον περιρέοντα χώρο. Βασίζεται στις αρχές της ανακαλυπτικής-διερευνητικής μάθησης. Στην πρώτη φάση του προγράμματος οι μαθητές επισκέφτηκαν το Λευκό Πύργο και μέσα από μια σειρά φύλλων εργασίας οδηγήθηκαν στην ανίχνευση του παρελθόντος της Θεσσαλονίκης.  Στη συνέχεια ακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό μονοπάτι από το Λευκό Πύργο προς την πλατεία Ναυαρίνου και συνέδεσαν το παρελθόν της πόλης με το παρόν της. Στην τάξη το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με κείμενα για τη Θεσσαλονίκη του Νίκου Καββαδία, του Γιώργου Ιωάννου και του Ντίνου Χριστιανόπουλου.